IRT 3000

Sadržaj

U Karlovcu otvoren proizvodni pogon FEAL Grupe, prvi van BiH

19.05.2025

U karlovačkoj Poslovnoj zoni Gornje Mekušje otvorena je tvornica FEAL Grupe iz Širokog Brijega. Riječ je o prvoj tvornici FEAL Grupe u Hrvatskoj koja u BiH posluje već pola stoljeća, odnosno 25 godina u privatnom vlasništvu, piše Večernji.hr.

Karlovac_FEAL Grupa, foto ilustracija Freepik
Foto: Ilustracija Freepik

U Hrvatskoj je FEAL lider po pitanju opskrbe aluminijskim profilima u građevini. Investicija u Karlovcu vrijedna je 32 milijuna eura, a realizirana je bez pomoći EU fondova. Tvornica se prostire na površini od 30.000 kvadratnih metara, od čega je 15.000 kvadrata proizvodnih pogona tvornice pod krovom. Osim u građevini, FEAL grupa proizvodi i aluminijske profile u industriji, a čak 80 posto svojih proizvoda izvoze na tržišta Njemačke, Austrije i Švicarske. U tvornici u Karlovcu već sada radi 30 ljudi, a do kraja godine planira se u potpunosti pokrenuti proizvodnja i zaposliti 100 ljudi koji će raditi u tri smjene. Uvedene su napredne proizvodne linije za prešanje, plastificiranje i mehaničku obradu aluminijskih profila. Proizvodni kapacitet FEAL Grupe, ističe Večernji.hr, ovime se povećava na ukupno 85.000 tona godišnje.

Ponudu po kojoj je tvrtka FEAL prepoznatljiva na tržištu čine sustavi za graditeljstvo razvijeni unutar kuće FEAL, dok je drugi segment poslovanja industrijski profili za automobilsku industriju, modularne sustave, brodogradnju, fotonaponske panele i drugo. Ova strateška investicija od 32 milijuna eura označava važan korak u širenju poslovanja FEAL Grupe i jača gospodarsku povezanost Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Ante Musa, direktor Feal grupe, istaknuo je kako je FEAL u svojim počecima proizvodio 500 tona godišnje, dok je to danas proizvodnja u tri dana. FEAL grupa nije samo poznata kao proizvođač aluminijskih profila – 2012. godine su bili pioniri u ulaganju u obnovljive izvore energije. Danas imaju u svojoj grupi jedan vjetropark, trenutačno je u izgradnji drugi koji će biti nešto veći. „U Karlovcu smo dvije godine u izgradnji proizvodnog pogona koji će funkcionirati kao dio centrale u BiH, a godina je dana kako su prvi radnici stigli u tvornicu. Ekologija i održivost su nam važni pa smo tako gradili i u Karlovcu gdje su na krovovima solarne elektrane, koristimo vodu iz podzemlja u proizvodnji, a vlastiti pročistač vode reciklirat će vodu i omogućavati nam da je ponovno koristimo“, rekao je Musa. Osim toga, u tvornici se paralelno razvijaju sustavi za praćenje i optimizaciju energetske učinkovitosti s ciljem smanjenja potrošnje energije po kilogramu proizvoda za sedam posto do 2029. godine. Govoreći o obuci radnika, Musa je rekao da zaposlenici odlaze u Široki Brijeg kako bi vidjeli kako se radi, a u Karlovcu već imaju i učenike na praksi te daju stipendije za visoko stručno osposobljavanje; prvenstveno za inženjere strojarstva, arhitekture, građevine, ekonomije i prava. I tvornica u Karlovcu imat će istu praksu.

Damir Šimunović, direktor Feal grupe u Hrvatskoj, naglasio je da je Karlovac strateška točka zbog odlične prometne povezanosti, industrijske povijesti grada gdje mogu pronaći stručne kadrove. Kako je istaknuo, pregledao je 10-ak poslovnih zona po Hrvatskoj kada su tražili lokaciju za novu tvornicu i lokacija u Gornjem Mekušju pokazala se kao najbolja cijenom i kvalitetnom infrastrukturom, ali i dostupnom domaćom radnom snagom. Dodatno, puno im je pomogla i susretljiva gradska uprava. Šimunović je naglasio i da je izgradnjom tvornice stvorena nova vrijednost za Karlovac, njegove građane, partnere i buduće generacije. „Ova investicija poruka je da industrija u Hrvatskoj ima budućnost – održivu, tehnološki naprednu i snažno usmjerenu na zajednicu“, poručio je Šimunović.

Grupa je kroz godine izgradila reputaciju lidera u preradi aluminija, s pogonima u BiH, s više od 750 zaposlenih i značajnim ulaganjima u obnovljive izvore energije, uključujući pet solarnih i jednu vjetroelektranu. U FEAL Grupi su istaknuli da uspostavom novog pogona, koji će voditi Karlovčanin Nikola Rogoz, Karlovac postaje ključno čvorište za aluminijsku industriju u regiji – s pogledom usmjerenim prema europskom, zelenom i pametnom gospodarstvu budućnosti, piše Večernji.hr.


Izvor: Večernji.hr

ar©tur 2021