IRT 3000

Sadržaj

Beoavia – Uzlet ka novim visinama

11.07.2025

Studentski tim Beoavia predstavljaće ove godine Univerzitet u Beogradu na dva prestižna međunarodna takmičenja u oblasti vazduhoplovstva: New Flying Competition – NFC 2025, koje će se održati u avgustu u Hamburgu, kao i na Airbus Sloshing Rocket Workshop – ASRW-2025, koje će se održati istog meseca, ali u italijanskom gradu Forli.

Beoavia – Uzlet ka novim visinama
Foto: Mašinski fakulet u Beogradu

NFC takmičenje okuplja univerzitetske timove iz celog sveta, a njihov zadatak je da projektuju i razviju tzv. letelice budućnosti – energetski efikasne, aerodinamične, sposobne za izvođenje složenih manevara i nošenje tereta. Beoavia će na ovom takmičenju premijerno predstaviti bespilotnu letelicu, simboličnog naziva SUP.

„Letelica je dobila ime po Beloglavom supu, retkoj vrsti orla lešinara koji je nastanjen i u našem regionu. Prilagođena je za dva glavna izazova: manevarski let i let izdržljivosti. Među zahtevima koje treba da savlada su “horizontalna osmica”, manevar sa 3g opterećenjem, jedrenje, kao i let na minimalnoj i maksimalnoj brzini. Pri tome, mora da ponese teret minimalne mase 1 kg, zbog čega treba da zadovolji i aspekte kao što su masa i zapremina tereta, a to podrazumeva i pažljivo planiranje oblika samog tereta“, objašnjava Tara Livaja, koordinator Sektora za marketing i sponzorstva.

Na drugom takmičenju Airbus Sloshing Rocket Workshop pred studentima je zadatak da isprojektuju i proizvedu raketu-jedrilicu sa pogonom mešavine vode i vazduha pod pritiskom i osmisle što bolje idejno rešenje za minimiziranje efekta bućkanja tečnosti u rezervoaru s tečnim teretom, što je ključno za bezbednost i stabilnost leta. Ovaj efekat bućkanja je jedan od najkomleksnijih problema u industriji svih vozila. Zadatak takmičenja je napraviti raketu za tri dana od lako dostupnih materijala što predstavlja još veći izazov za takmičare.

Beoavia ove godine sa projektom Aurora 6  učestvuje šesti put na ovom takmičenju, na kojem su 2022. godine u Španiji osvojili prvo mesto. „Aurora 6 je dvofazna raketa razvijena u okviru projekta koji se oslanja na prethodna iskustva i izazove takmičenja. Na raketi se nalaze tri rezervoara. Jedan rezervoar sadrži vodeni teret u odnosu 50-50 na vazduhu, dok se druga dva koriste za pogon. Raketa se lansira vertikalno, a zatim nastavlja svoj let pod uglom od 45 stepeni, u tranziciji između ove dve faze leta dolazi do efekta bućkanja vode.  Nakon testiranja različitih konfiguracija, dizajn Aurore je ocenjen kao optimalno rešenje. Ovaj projekat ima cilj da unapredi tehnologiju raketa-jedrilica i postavi nove standarde u industriji.“, navodi naša mlada sagovornica.

Studentski tim Beoavia je osnovan u novembru 2017. godine na inicijativu studenata Katedre za vazduhoplovstvo Mašinskog fakulteta u Beogradu. Tim trenutno broji  75  članova, a pored mašinaca na projektima rade i studenti sedam drugih fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Iako mlad tim, za kratko vreme na međunarodnom planu ostvarili su zavidne uspehe i Srbiji doneli brojna odličja i nagrade. O njihovom znanju, stručnosti i posvećenosti najbolje govore realizovani projekti, među kojima su: tri bespilotne transportne letelice: Rejven TL18, Rejven TL19 i Feniks; dve  letelice VTOL konfiguracije: OSA,  treće mesto na New Flying Competition 2020. godine i letelica  KOS, četvrto mesto u finalu takmičenja New Flying Competition 2022. godine, kao i transportna letelica Putnik,  STOL konfiguracije, izrađena za Air Cargo Challenge 2024 ; rakete: Aurora 1, četvrto mesto u generalnom plasmanu na Airbus Sloshing Rocket Workshop 2019. godine, Aurora 2,  treće mesto 2021. godine, Aurora 3, prvo mesto 2022. godine. Članovi Beoavie su posebno ponosni na letelicu promenjive konfiguracije ModularX” koja je 2023. godine nagrađena zlatnim medaljama na izložbama inovacija i novih tehnologija  u Sevastopolju,  Zagrebu i Beogradu.

Projekti Beoavie privukli su veliku pažnju i posetilaca ovogodišnjeg 67. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća. Na štandu  Mašinskog fakulteta mogli su da saznaju nešto više  o pojedinim od navedenih projekata, kao i o bespilotnoj transportnoj letelici Putnik, razvijenoj za takmičenje Air Cargo Challenge 2024 u Ahenu.  Ova letelica je izrađena od kompozitnih materijala i poseduje STOL (short takeoff and landing) konfiguraciju, što joj omogućava poletanje i sletanje na kraćim stazama.

„Misija letelice bila je da transportuje što veći broj bilijarskih kugli koje simularaju putnike, pri čemu kugle nisu smele da se dodiruju. Članovi tima su osmisli jedinstveni Cargo Bay s mehanizmom na izvlačenje i unapred odrđenim mestima, a ovo rešenje se izdvojilo kao jedino te vrste na takmičenju“, objašnjava Tara.

Među izloženim letelicama pažnju je privukao i B-SWARM projekat.  On uključuje tri drona namenjena testiranju elektronike za takmičarske letelice. Projekat je započeo u decembru 2023. godine, a članovi sektora za elektroniku i programiranje radili su na stvaranju platforme za testiranje različitih konfiguracija elektronike i motora, koja će se koristiti i za obuku budućih pilota. Izrađeni su od kompozitnih materijala i 3D plastike, sadrže više različitih mehanizama, uključujući mehanizam za izbacivanje tereta, što ih čini svestranim i prilagodljivim za razne misije.

„Naš tim već ima značajna iskustva u razvoju letelica i redovno učestvujemo u raznim projektima koji se bave primenom novih tehnologija. Nadamo se da će naše inovacije doprineti stvaranju „letelica budućnosti“ i poboljšati naše performanse na budućim takmičenjima, čime ćemo nastaviti tradiciju uspeha“, poručuje na kraju Tara Livaja.
 

Izvor: Mašinski fakulet u Beogradu

ar©tur 2021